V Česku vzniká Platforma pro internetovou ekonomiku PIE
06. 12. 2013

Cílem PIE je přispět k růstu českého HDP prostřednictvím rozvoje internetu a online podnikání.

Praha, 6. prosince – Společnosti AT&T, Allegro Group, Facebook, Google, MasterCard a UPS oznámily záměr vytvořit Platformu pro internetovou ekonomiku (PIE), která je otevřená lokálním i globálním společnostem z oblasti informačních technologií. Jejím cílem je podpořit rozvoj českého hospodářství prostřednictvím internetu a kromě zavedených společností pomoci malým a středním inovativním firmám prosadit se v zahraničí. PIE se bude zaměřovat na rozvoj e-commerce a podnikání na internetu, zejména prostřednictvím kultivace inovativního a kreativního obchodního prostředí. Základní informace o PIE jsou dostupné na internetovaekonomika.cz.

Podle studie The Boston Consulting Group (BCG) plní internet nezastupitelnou roli v moderním hospodářství, tvorbě pracovních míst a zvyšování konkurenceschopnosti. Na českém HDP se podílí zhruba 3,6 %, což je více než například bankovnictví či zemědělství. Toto číslo stále roste a dle odhadů BCG má dosáhnout v roce 2015 5,7 %.

Zakládajícími členy platformy jsou společnosti AT&T, Allegro Group, Facebook, Google, MasterCard a UPS, tedy úspěšné globální společnosti. Do PIE se mohou zapojit i další firmy z oblasti informačních technologií a také české startupy. Těm mohou know-how a zkušenosti členů pomoct v jejich rozvoji. Na vytváření inovativního a stabilního obchodního prostředí na internetu bude PIE spolupracovat s experty z akademické sféry, neziskového sektoru, státní správy a také zástupci byznysu.

„Internet významným způsobem usnadňuje podnikání a komunikaci jak podnikatelů se zákazníkem a se státem, tak v segmentu B2B. Dynamické prostředí internetu je často ohrožováno zbytečnou regulací, která může zbrzdit inovace a omezit nabídku pro spotřebitele,“ říká Milan Damborský z Vysoké školy ekonomické, která je jedním z partnerů PIE a dodává, „proto vítám PIE jako platformu pro dialog i o těchto problémech, k nimž má ekonomická věda co říci.“

Záměr zahájení činnosti platformy byl oznámen na konferenci Ministerstva průmyslu a obchodu s názvem "Digitální výzvy", která proběhla 6. 12. v hotelu Ambassador Zlatá Husa. Konkrétní plán bude oznámen v prvním čtvrtletí roku 2014.